Achievements

Achievements

STUDENT ACHIEVEMENTS

Two of our students from the Rural Management program, Purvika Patel and Tahir Manzar, have been nominated to attend a weeklong Field School (4th August to 10 August, 2019) organised by University of Waterloo at Chilika, Odisha. The field school brings together a group of graduate students and scholars from University of Waterloo, domain experts from institutions in India, and civil society organisations to deliberate upon and learn from adaptations and resilience of coastal communities in Odisha. We are proud of our students and wish them luck in their quest to be stakeholders in knowledge creation and dissemination on the vulnerabilities of natural resource dependent communities in Odisha.

Twenty-one MBA-RM (2019-20) students who have been undergoing their summer internship in the Mahatma Gandhi National Council of Rural Education (MGNCRE), Hyderabad, have published case studies in the Indian Journal of Rural Education and Engagement (Volume 6), March 2020 issue.  The case studies cover various topics including livelihoods, WASH, water conservation, agriculture, and pre-school education. To access the publication please click below.

SI No. Name Roll No Position Date Event Name

1

Ankit Raj

UR19006

Runner Up

Oct, 2019

Badminton, Athlos-XIMB

2

Ankit Raj

UR19006

Runner Up

Nov, 2019

Cricket, XLRI

3

Anjali Yadav

UR19005

1st Position

13th July, 2019

E-Start Boot Camp, Start-up Odisha

4

Ashwamegha Pai

UR19066

Winner

30th June,2019

Singing, X-Capade 2019

5

Ashwamegha Pai

UR19066

Performed

21st-25th July, 2019

IAJBS 2019

6

Ashwamegha Pai

UR19066

Winner

22nd August, 2019

RED FM 93.5 Talent Hunt 2019

7

Ashwamegha Pai

UR19066

Appointed

September 2019

BS Campus Reporter

8

Ashwamegha Pai

UR19066

Live Project-Marketing

September 2019

Vistaar, Gramotsava 2019

9

Ashwamegha Pai

UR19066

Star Reporter Award

November 2019

Business Standard pan India basis

10

Ashwamegha Pai

UR19066

Performed

5th February, 2020

Inauguration of SGPA by CM

11

Arushi Mallick

UR19010

Runner Up

30th June, 2019

Dance, X-Capade

12

Arushi Mallick

UR19010

Performed

21st-25th July, 2019

IAJBS 2019

13
Arushi Mallick
UR19010
Natural Performer award
22nd August, 2019
RED FM 93.5 Talent Hunt 2019
14
Arushi Mallick
UR19010
Best Shadow Award
28th January, 2020
X-Stage
15
Dhruv Sawhney
UR19018
Runner Up
Oct,2019
Basketball, Athlos-XIMB
16
Monalisa Mohanty
UR19025
Runner up
28 July 2019
Vaktavya
17
Monalisa Mohanty
UR19025
3rd position
July 2019
E-START, Startup Odisha XUB
18
Anuranita Basu
UR19063
Winner
21 July 2019
Pratishtha 2019, SpicMacay XUB
19
Anuranita Basu
UR19064
Winner
July 2019
E-START, Startup Odisha XUB
20
Asit Animesh Nayak
UR19067
Winner
Oct 17 2019
Pool, Athlos-XIMB
21
Koustav Ray
UR19079
Runner up
Oct 17 2019
Basketball, Athlos-XIMB
22
Anurag Tripathy
UR19062
Runner up
July 2019
E-START, Startup Odisha XUB
23
Niladri Sanyal
UR19082
Winner
June 2019
Arijit Ghosh Memorial Quiz
24
Niladri Sanyal
UR19082
Runner up
July 2019
Vaktavya, National Debate Competition
25
Shalini Kumari
UR19098
Winner
July 2019
Vaktavya, National Debate Competition
26
Shalini Kumari
UR19098
Winner
July 2019
Vaktavya, National Debate Competition
27
Saksham Yadav
UR19093
Winner
July 2019
E-START, Startup Odisha XUB
28
Biswajit Das
UR19070
Runner up
July 2019
E- START, Startup Odisha XUB
29
Biswajit Das
UR19070
Certificate of Appreciation
FANI WARRIOR, XAMBOREE
30
Biswajit Das
UR19070
Certificate of Appreciation
July 2019
Santi Foundation
31
Somdutta Das
UR19046
Runner up
13th July,2019
E-STARTup Boot Camp, Startup Odisha, XUB
32
Satyabrat Mohapatra
UR19097
Winner
30th June,2019
Solo-Dance, X-Capade 2019
33
Sugandha kumari
UR19106
Winner
September 2019
Spardha - A Social Business plan competition
34
Sugandha kumari
UR19106
Runner up
July 2019
E-START, Startup Odisha XUB
35
Prajyut Kar
UR19029
Runner up
May 2020
Call for Articles- Finly - May 2020